Od roku 2016 se věnuju tématu vysoké citlivosti, zkoumám jej ze všech stran a od té doby taky proběhla více než tisícovka terapií v lese. Každý příběh je jedinečný, ale přece mají všechny spoustu společného. Citlivost, někdy přijatou méně a jindy více. Citlivku jsem psala se záměrem, aby si citliví lidé začali víc věřit a pochopili, že jejich nastavení není jenom samé omezení. Je to barevná zahrada pocitů, emocí a taky talentů.
Tempo knížky je vytvořeno tak, abyste se u jednotlivých kapitol nezahltili a vždy se mohli nadechnout. Originální ilustrace pak doplňují texty každé kapitoly.
Po letech blogování, přednášení a terapeutické praxe vydávám knížku o vysoce citlivých lidech. Najdete v ní kus teorie, zajímavosti o hypersenzitivitě, osobní příběhy a taky rady a praktické tipy. Díky nim se můžete vyhnout kotrmelcům a trapasům, kterými jsem prošla a vy už nemusíte.
Abyste si čtení užili v jemnosti a hloubce, ale přesto s možností nadhledu, je doplněná o řadu originálních ilustrací Anežky Součkové ze studia Datle.
Když jsem se poprvé dočetla o tom, že jsem tzv. HSP (angl. High Sensitive Person), změnilo mi to život. Začala jsem o tématu zjišťovat všechny dostupné informace, tou dobou především ze zahraničí, pak jsem začala psát blog a nakonec jsem díky svému nadšení překonala strach z veřejného vystupování a vylezla i na pódium.
Začala jsem pravidelně přednášet pro veřejnost, později taky ve firmách a byla jsem překvapená, jak silnou odezvu téma mělo a stále má. Popularizací vysoké citlivosti se snažím vnášet do společnosti více citu, pochopení a ohleduplnosti. V roce 2019 jsem vystoupila na TEDx Prague women a od té doby jsem poskytla řadu rozhovorů od České televize přes Český rozhlas, spoustu podcastů až po Forbes SK nebo slovenský Deník N.
Že mám letitou zkušenost s tématem si všimla i velká vydavatelství, od kterých jsem dostala nabídky. Když jsem pak nesla na poštu podepsanou smlouvu s Gradou, ulovil mě v naší sdílené kanceláři kolega s návrhem, ať využiju Hithit a jdu si vlastní cestou. Hlavně ale vlastním tempem. A tak smlouva putovala místo pošty do koše.
Knížka tak zrála o dva roky déle, aby nakonec propojila i důležitá související témata a laskavým způsobem šla do jí přirozené hloubky. V roce 2023 knížka konečně dostala grafickou podobu, originální ilustrace a jako čtenář tak máte možnost proplouvat i těžkými tématy s určitým nadhledem, ale přesto stále s úctou.
Dotýkám se témat jako je deprese, trauma nebo taky náročných lidí, se kterých tu a tam přijdeme do kontaktu. Můžou to být lidé emočně nestabilní, cholerici ale taky narcisté, kteří naši sebehodnotu dokážou zadupat do země na dlouhé roky aniž bychom si uvědomili, co se to stalo. Díky Citlivce tu situaci můžete nejenom pochopit, ale taky najít východisko a způsob, jak se s takovou zkušeností vyrovnat.
Při psaní jsem vycházela ze své terapeutické praxe, odborných článků a taky z nabytých znalostí vlastního studia.
Knížku si můžete objednat ZDE
Knížku si buď můžete vyzvednout Na Výsluní v Letech, tady od 6. dubna bydlí, nebo pokud to máte z ruky, pošlu ji za Vámi do vybrané pobočky Zásilkovny.
Pro ty, kteří považují papír za věc minulosti, nevadí jim displej nebo to mají tak daleko, že tam ani Zásilkovna nedojede, je tu možnost e-knížky. Ta je úplně stejná jako její měkká a voňavá sestra, ale je o chlup trvanlivější.
E-knížku posílám ve formátu pdf.
O tom, že existují vysoce citliví lidé, jsem se poprvé dozvěděla na konferenci TEDx, kde jsme s Alenou
obě přednášely. Když mluvila o dvaceti procentech lidí, začala jsem se rozhlížet kolem sebe. Všichni
někoho takového známe, a vědět o vysoké citlivosti znamená lépe těmto lidem porozumět.
Pro „citlivky“ je knížka průvodcem v rozličných oblastech života – od sebepéče po pracovní a
partnerské vztahy, včetně praktických cvičení. I my, „obyčejně“ citliví lidé, si z ní však můžeme odnést
(kromě většího porozumění) návody, jak lépe vnímat sami sebe, jak se lépe poznat – a to
potřebujeme my všichni. Teprve když se poznáme, když se přijmeme takoví, jací jsme, totiž můžeme
růst. Je to celoživotní cesta, na kterou ale určitě stojí za to se vydat.
Citlivka nám dovoluje nahlédnout do svého bohatého vnitřního světa, v němž ucítíme svěží
vzduch z vrcholků hor a vlhkost ranní rosy na stéblech trávy, abychom s ní po chvíli prožili i
únavu, kterou zná každý vysoce citlivý poutník životem, když narazí na svoje limity.
Vydechneme: „Ach, ano!“. (Anebo možná ne.) A proto nám hned o pár stránek dál nabídne
své zkušenosti, praktické techniky a cvičení, z nichž mnohé v dalších knihách pro vysoce
citlivé nenajdete. To vše doplňuje sdílením klientů ze své praxe a opírá se o konkrétní
výsledky výzkumů a teorii mezinárodních odborníků. Vydáte-li se s Citlivkou na putování její
krajinou, můžete potěšit svou duši moudrými citáty či Písní o lásce od Jaroslava Seiferta, jež
by vlastně mohla být hymnou vysoce citlivých lidí.
Knížka Citlivka je jemným putováním vrcholky i údolími citlivého prožívání. Na cestě s Alenou potkáte spoustu užitečných vhledů, rad i praktických cvičení a objevíte své možná zapomenuté poklady. Citlivka je konejšivá i zemitá, inspirující i strukturovaná, protože vychází z Aleniny mnohaleté osobní zkušenosti.
Lenka Blažejová | Autorka knížky Cíťa, www.blaze.jeCitlivka je vlídnou, praktickou a čtivě napsanou knihou o vysoké senzitivitě. Spojuje osobní zkušenost a profesionální pohled na život vysoce citlivých. Nabízí návody, rady na klidnější a laskavější život pro ty z nás, kteří se narodili s darem i výzvou vnímat svět intenzivně a v jeho hloubce. Těší mě, že pomáhá drolit stereotypní společenské představy o tom, jací bychom měli být a místo toho učí přijímat sebe a svět takový, jaký je.
Petr Bouška | Autor pořadu balanc, lektor, psychoterapeut ve výcvikuHutný, kompletní průvodce po krajině citlivé duše je zároveň její mapou i takovým rádcem zahrádkáře a cestovatele. Stručně, srozumitelně, ale velmi přesně se dotýká mnoha užitečných psychologických a psychoterapeutických konceptů. A stejný prostor a vážnost dává také pocitům, prožitkům vlastním i dalších citlivých. Při čtení mne napadalo mnoho blízkých i klientů, kterým by mohla pomoct lépe uchopit svou osobnost a tak i svůj život do vlastních rukou. Takže už se těším, až budu mít knížky fyzicky v rukou a začnu rozdávat.
Dana Holubová | Psychiatrička, psychoterapeutka, centrum SETKÁNÍKniha obsahuje nejen hodnotné informace pro vysoce citlivé, ale také vhled do citlivé, jemné a intenzivní duše samotné Aleny. Její slova se čtou velmi lehce a nabízí laskavost, validaci i inspiraci. Nutné čtení pro všechny citlivky i jejich blízké!
Eliška Henzlová | Psycholožka, www.vysocecitlivi.czCitlivost je dar a díky lidem, jako Alena Wehle pochopíte, jak velký a současně křehký dar to je. Nejen pro „vysoce citlivou osobu“, ale také pro její okolí, partnery, rodinu a společnost. Často zaměňujeme citlivost se slabostí. Jako by v našem na výkon orientovanému světe neměla místo ani slabost ani citlivost. Opak je pravdou a naše vnitřní citlivost nutností pro to, abychom pochopili všechny citlivky a citlíny kolem nás. Je radost knihu a příběhy v ní číst. Citlivka velmi přirozeně a čtivě popisuje dary a stíny citlivosti, nabízí zkušenosti, jak s nimi zacházet a jak regulovat svůj nervový systém, který může být současným světem a rychlostí velmi zahlcen. Autenticky odhaluje to, s čím se musíte potýkat, když si připadáte trochu jiní než vaše okolí a učí vás přerámovat citlivost v sílu a dar.
Barbora Zemanová | Barbora Zemanová, lektorka, zakladatelka Školy ženských rituálů a průvodkyně Somatic Experiencing®Každý řádek této knihy prociťuji a prožívám celým svým tělem. Jsem taky citlivka. Evidentně. Citlivka, která nectila a neprociťovala sebe sama tak moc, že jsem se před čtvrtstoletím úspěšně dopracovala s depresí, úzkostmi a panickými atakami k psychiatrické péči a psychofarmakům. Opravdu úspěšně – to není ironie, protože jinak bych mohla skončit v blázinci nebo ... úplně. Takže jsem vděčná, že jsem tenkrát našla odvahu. O hypersenzitivitě jsem neměla tucha a o tom, jak by se s ní dalo lépe pracovat, už vůbec ne. Vy, kdož budete číst tuto knihu, už ale tucha mít můžete. A to je skvělý. Tahle kniha vám fakt může pomoct. Být k sobě citliví. Alena Wehle vám k tomu dá spoustu praktických a na sobě odzkoušených návodů.
Petra Kruntorádová | Pravý domácí časopis